K2 SEBMFA Crawley Indoor Meeting 5 February 2017

Rex Oldridge with Kalinin K-5 Rex Oldridge with Kalinin K-5
Tom Goodwin adjusts EZB Tom Goodwin (J) adjusts EZB
Daniel Senior wins Bronze in Catapult Glider Daniel Senior (J) wins Bronze in Catapult Glider. Presented by Robert Richardson.
John Dart John Dart, "Mister K2" with certificate for services rendered!
Legal Eagle minutes / seconds
1 Terry Adams 3:23 + 3:29 = 6:52
2 Nick Peppiatt 2:29 + 2:58 = 5:27
3 Ian Pearce 2:31 + 2:33 = 5:04
4 Andrew Chilton 2:17 + 1:58 = 4:15
5 John Whatsmore 2:04 + 1:59 = 4:03
6 Dave Goodwin 1:55 + 1:51 = 4:04
7 Alistair Deas 1:58 + 1:36 = 3:34
8 Pete Cameron 1:39 + 1:50 = 3:29
9 Robert Horton 1:44 + 1:41 = 3:25
10 Tom Goodwin (J) 1:23 + 1:08 = 2:31
10 Ken Taylor 1:16 + 1:15 = 2:31
12 Fred Chilton 0:47 + 0:38 = 1:25
13 Robin Willes 0:46 + 0:37 = 1:23
14 Daniel Senior (J) 0:42 + 0:35 = 1:17
Open Scale
1 Divs Masters SE5A
2 Alisdair Clark Pitcairn Autogyro
3 Peter Boys Waco SRE
4 Bryan Stichbury Waco SRE
5 John Coker Piper Family Cruiser
6 Mike Hadland Bucker Youngman
7 Vibes Masters Cessna 180
7 Alasdair Deas Comper Swift
9 Alisdair Clark Pitcairn Autogyro
10 Jack Darby Typhoon
Peanut Scale
1 Nick Peppiatt Nesmith Cougar
1 Mike Hadland Bucker Jungmann
2 Rex Oldridge Kalinin K-5
3 John Holman Piper J3
4 Bryan Stichbury Andreason BA4B
5 Robert Horton Nesmith Cougar
6 Vibes Masters Nesmith Cougar
7 Daniel Senior (J) Cessna J3
Hand Launch Glider seconds
1 Alex Cameron 26.8 + 27.0 = 53.8
2 Gary Oulds 24.3 + 24.7 = 49.0
3 Terry Knight 22.2 + 21.4 = 43.6
4 Ken Taylor 19.7 + 19.2 = 38.9
5 Dave Goodwin 19.5 + 19.1 = 38.6
6 Daniel Senior (J) 13.7 + 12.7 = 26.4
7 Tom Goodwin (J) 13.1 + 7.7 = 20.8
8 Jack Darby 9.0 + 9.5 = 18.5
Catapult Glider seconds
1 Ken Taylor 23.1 + 22.4 = 45.5
2 Alex Cameron 14.1 + 21.3 = 35.4
3 Daniel Senior (J) 16.2 + 15.6 = 31.8
4 Bob Taylor 15.1 + 15.0 = 30.1
5 Dave Goodwin 10.4 + 17.3 = 27.7
6 Jack Darby 12.1 + 12.3 = 24.4
7 Peter Norman 3.7 + 0.00 = 3.7
Living Room Stick minutes / seconds
1 Nick Peppiatt 5:58 + 6:16 = 12:14
2 Rob Funnell 5:03 + 4:39 = 9:42
3 Alex Cameron 3:38 + 2:50 = 6:28
4 Tom Goodwin (J) 1:33 + 1:38 = 4:11
5 Robin Willes 1:15 + 1:11 = 2:26
EZB minutes / seconds
1 Ian Pearce 8:42 + 9:02 = 17:44
2 Robert Horton 5:44 + 5:44 = 11:28
3 Paul Eisner 6:01 + 0:00 = 6:01
4 Tom Goodwin (J) 2:45 + 2:25 = 5:10
5 Robin Willes 1:21 + 1:31 = 2:52
Gyminnie Cricket minutes / seconds
1 Ian Pearce 5:26 + 4:53 = 10:19
2 Gary Oulds 3:28 + 3:50 = 7:18
3 Andrew Chilton 3:43 + 3:27 = 7:10
4 Ken Taylor 2.54 + 2:44 = 5:38
5 Robin Willes 1:52 + 1:57 = 3:49
6 Tom Goodwin (J) 0:58 + 1:03 = 2:01
7 Dave Goodwin 1:03 + 0:55 = 1:58
8 Daniel Senior (J) 1:00 + 0:54 = 1:54
9 Jack Darby 0:52 + 0:46 = 1:38
10 Fred Chilton 0:39 + 0:49 = 1:38
SEBMFA Indoor Champion
Ken Taylor
Hangar Rat Mass Launch
Last down and winner was Ken Taylor
Butterfly Mass Launch
Last down and winner was Rob Funnell